Blueprint Omega-3 – Vegansk Algolja med EPA & DHA

Vegansk omega-3 från mikroalger med 400 mg EPA och 400 mg DHA per portion – ett algbaserat alternativ till fiskolja, utan marina tungmetaller. Del av Bryan Johnsons dagliga protokoll.

699,00 kr

Klarna.
Klarna

Betala senare

Fri frakt

Vid köp över 1499 kr

Blueprint Omega-3

Blueprint Omega-3 är vegansk algolja från mikroalger med 800 mg omega-3 per portion, fördelat på 400 mg EPA och 400 mg DHA. Två kapslar om dagen, 30 portioner per förpackning.

Användning

Ta 2 kapslar Blueprint Omega-3 dagligen tillsammans med en måltid som innehåller fett. Fettet förbättrar upptaget av EPA och DHA.

Bryans rekommendation
  • Tas tillsammans med en måltid
  • Vegansk källa från mikroalger, inte fisk
  • Kapseln har fördröjd frisättning
  • 30 portioner per förpackning

Näringsinformation

Portion: 2 vegetabiliska kapslar · 30 portioner

InnehållPer portion
Energi12 kcal
Totalt fett1,35 g
Mikroalgolje-koncentrat1,35 g
Totala omega-3800 mg
EPA (eikosapentaensyra)400 mg
DHA (dokosahexaensyra)400 mg

Övriga ingredienser: hypromellos (vegetabilisk kapsel med fördröjd frisättning), apelsinolja, citronolja.

Produktinformation

Oljan utvinns ur mikroalgen Schizochytrium sp. Det är samma källa som fisk får sitt omega-3 från i naturen, vilket gör att den går att odla utan fiske.

Egenskaper
  • 800 mg totala omega-3 per portion
  • 400 mg EPA och 400 mg DHA
  • Vegansk, från mikroalger
  • Kapsel med fördröjd frisättning
Godkända hälsopåståenden
  • EPA och DHA bidrar till hjärtats normala funktion (vid 250 mg per dag)
  • DHA bidrar till att bibehålla normal hjärnfunktion (vid 250 mg per dag)
  • DHA bidrar till att bibehålla normal syn (vid 250 mg per dag)
Kvalitet och säkerhet
  • Odlad källa utan tungmetallsrisk från havsfisk
  • Tredjepartstestad
  • Vegansk och GMO-fri
  • Apelsin- och citronolja mot eftersmak
Totala omega-3800mgper portion
EPA400mgeikosapentaensyra
DHA400mgdokosahexaensyra
Portioner302 kapslar per dag

Om Blueprint Omega-3

Blueprint Omega-3 hämtar sitt omega-3 direkt från mikroalger i stället för från fisk. Fisken bygger nämligen inte upp EPA och DHA själv, utan får i sig det genom att äta alger.

Läs merVisa mindre

Att gå direkt till algen tar bort två problem på en gång. Dels tungmetaller och miljögifter som ansamlas uppåt i näringskedjan, dels belastningen på fiskbestånden. Oljan odlas i slutna tankar, vilket också gör innehållet jämnare från sats till sats.

Förhållandet mellan EPA och DHA är 1:1 här, alltså 400 mg av vardera. Många fiskoljor har en tydlig övervikt åt EPA, medan de godkända påståendena om hjärnfunktion och syn specifikt gäller DHA.

Så använder du Blueprint Omega-3

Två kapslar om dagen till en måltid som innehåller fett. Omega-3 är fettlösligt, så upptaget blir bättre tillsammans med mat än på fastande mage.

Läs merVisa mindre

Kapseln har fördröjd frisättning, vilket i praktiken innebär att den öppnar sig längre ner i mag-tarmkanalen. Det är främst till för att undvika den fiskiga uppstötning som annars är den vanligaste invändningen mot omega-3.

Det spelar mindre roll vilken måltid du väljer, så länge den innehåller något fett. Regelbundenhet över veckor betyder mer än exakt tidpunkt på dygnet.

Ingår tillsammans med grundformulan i Blueprint Essential Capsules-rutinen.

Kvalitet och märkningar för Blueprint Omega-3

  • Vegansk
  • Från mikroalger
  • Tredjepartstestad
  • GMO-fri
  • Fördröjd frisättning
  • Utan fisk

Vanliga frågor om Blueprint Omega-3

Varför alger i stället för fiskolja?

Fisk får sitt omega-3 genom att äta alger. Genom att gå direkt till källan slipper man tungmetaller som ansamlas i näringskedjan, och produktionen belastar inte fiskbestånden.

Hur mycket EPA och DHA får jag per dag?

800 mg totalt vid två kapslar, fördelat på 400 mg EPA och 400 mg DHA. De godkända påståendena om hjärta, hjärnfunktion och syn gäller från 250 mg per dag.

Ger det fiskig eftersmak?

Oljan kommer inte från fisk och kapseln har fördröjd frisättning. Apelsin- och citronolja ingår dessutom för att motverka eftersmak.

Kan jag ta det samtidigt som andra tillskott?

Ja. Omega-3 tas ofta tillsammans med en daglig grundformula. Läs mer om vad som är värt att tänka på hos Livsmedelsverket.

Behöver kapslarna förvaras kallt?

Nej, rumstemperatur räcker. Undvik direkt solljus och värme, eftersom fleromättade fetter oxiderar snabbare då. Förslut burken ordentligt efter varje användning.

Om Blueprint

Blueprint är Bryan Johnsons longevity-varumärke, byggt på det datadrivna protokoll han utvecklat tillsammans med ett team av medicinska experter. Utgångspunkten är mätbarhet: ingredienser och doser väljs utifrån vad som går att följa i biomarkörer, och produkterna är tredjepartstestade och tydligt doserade. Hos Longevity Labs finns hela Blueprint-sortimentet tillgängligt i Sverige.

Kosttillskott ersätter inte en varierad kost och en hälsosam livsstil. Rekommenderad daglig dos bör inte överskridas. Förvaras utom räckhåll för små barn.

What the FAQ

Hur fungerar min prenumeration? - Kommer snart!

Med vår prenumeration får du dina favoritprodukter levererade automatiskt - så du aldrig riskerar att ta slut. Du väljer själv hur ofta och du kan pausa, hoppa över en leverans eller säga upp när du vill, helt utan bindningstid.

Hur ändrar jag mina prenumeration?

Det är du som bestämmer. Logga in på Mitt kontoMina prenumerationer, så kan du pausa, hoppa över en leverans, byta produkt eller ändra hur ofta du får dina paket. Hör av dig till info@longevitylabs.se om något krånglar — vi hjälper alltid till.

Vad är vår returpolicy?

Vi vill att du ska känna dig trygg när du handlar hos oss. Därför erbjuder vi 30 dagars öppet köp på oöppnade produkter - ångrar du dig så är det bara att höra av dig.
Av hygienskäl kan vi tyvärr inte ta tillbaka öppnade kosttillskott eller använda hudvårds-/hårvårdsprodukter.

Kan jag göra en ny Quiz?

Absolut! Behoven förändras över tid - det som passade för 6 månader sedan kanske inte är rätt nu. Gör om vår quiz så får du en uppdaterad rekommendation baserad på var du är idag.

Customer Reviews

0 recensioner
0
0
0
0
0

Recensioner

Rensa filter

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Blueprint Omega-3 – Vegansk Algolja med EPA & DHA”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *